pühapäev, 28. veebruar 2016

Enesekaitse 101

Ma olin surmkindel, et pean enesekaitsest rääkima, võimalikult lühikese aja möödudes, pärast seda karistamise postitust. Ma ei saanud ju ometi eelmist postitust veel pikemaks teha ning mõtlesin, et ah, sellest siin saab ka omaette korralikuma teema.Sa ei saa hobust aidata, kui sa ära sured. :D Võib-olla pannakse ta sellise juhtumi tõttu magama vms ning ta ei pea enam vaevlema oma hädade käes, kuid jah, ega niisama passimisest ja laskmisest end maha trampida erilist kasu ei ole.

Ma ei saa 100% kindel olla, et korralikke enesekaitsetunde hobuste eest ei anta, kuid ei ole ise veel elus kuulnud sellest. Usun, et see enesekaitseoskus tuleb juba sellest, kui õppida õigel viisil hobustega tegelema, nii et sellist ohtlikku olukorda vältida ning kindlasti vältida seda, et hobune sulle ise kallale tuleb.Enesekaitse nr 1. Alati ole samm ees.
Ära ole hobusega lähikontaktis (nt ta on otse su selja taga) kui oled temaga uues ja võõras kohas, mis tekitab temas närvilisust. Kui ta peaks ehmatusest kuskile hüppama, siis et see ei oleks sina, kelle otsa ta kogemata hüpata võib. Selliseid lihtsaid asju tuleb kindlasti ette näha. Ettearvamatumaid olukordi saab paremini ära hoida, olles hetkes, kohal, nii et iga asi, mis võib endast kujutada ohtu, on sulle teada enne kui see on hobusele.

Teiseks. Ära tekita endale valesid kujutelmi.
Kui on metsik tuul väljas või valitsevad mingid muud ärevust tekitavad tingimused, siis ära võta riske, kui sa pole kindel, et sul on hobuse (täielik) usaldus. See pole enese tõestamise hetk, eriti kui sa pole endas 100% kindel, et hobune saab sinu peale loota.Kolmas. Ettevaatlikkus näitab tarkust.
Pole mõtet läheneda hobusele, kes näitab, et ta ei taha et talle lähenetakse. Loe märke, mida hobune annab, need ei ole ilma asjata ning võivad säästa sind vigastustest. Ka võõraste hobuste suhtes tuleb näidata üles austust, sest ega võõrale ei roni keegi ju kohe sülle. Teise isiklikku ruumi siseneda pole väga tark tegu esimesel kohtumisel. Vaata keda sa katsud, mida sa katsud ja millal sa seda teed.
Neljandaks on distants.
Paljud on teinud saatusliku vea, lastes hobuse endale lähedale liiga lühikese aja möödudes, või isegi esimesel hetkel neid kohates. Kui sa pead endast ja oma ruumist lugu, siis ära lase endale lähedale hobust, kui sa teda ei tunne või kui selleks pole veel õige aeg. "Ei ole õige aeg" tähendab seda, et lased ta ligi liiga vara ning sul pole enam kunagi võimalust teda eemal hoida (vähemalt mitte kasutades tugevaid signaale), kui tema tahab su ruumi siseneda.
Viies. Ära vasta kaklusele.
Kui hobune sind ründama hakkab, siis hoia ta endast eemale, kuid ära hakka talle vastu teda ise rünnates. Võib-olla on parem kasutada sõna karistamine, et ära teda selle eest karistama hakka, vaid hoia distantsi kuni raev vaibub ning pane paika oma piirid, kui lähedale ta sulle tulla tohib. Ründava hobuse puhul oleks ilmselgelt kuskil 20m kaugusel vaja teda hoida (alati võib ka kaugemal).
Said vist nüüd põhilised asjad kirja.
Küsimuste tekkimisel, võite pöörduda oma hobuse või minu poole. :D

Be safe! :)